توضیحات

بدون شک یکی از مهمترین مزایای رقابتی شدن بحث کنترل کیفیت در سازمان است .وقتی که کالایی به انبار اضافه میشود و یا میخواهیم کالایی را از انبار خارج کنیم داشتن کنترل کیفیت و استاندارهای لازم برای این موضوع از چالشهای بزرگ سازمان ها است.

نرم افزار کنترل کیفیت برآیند یک راه کار بسیار ایده آل و کاربردی است که به خط تولید و یا ساختار انبار این اجازه را میدهد که نظارت دقیق و کاملا هوشمند را بر محصولات و کالای نیمه ساخته یا مواد اولیه داشته باشد.

وقتی که یک سازمان بتواند با سرعت و دقت کنترل کیفیت را به صورت اتوماسیون درآورده و اطلاعات را وارد کند و نرم افزار بر حسب اطلاعات موجود مراحل بعدی را کنترل نماید مطمئن باید بود که آن سازمان به تعالی و رشد خوبی خواهد رسید چرا که هم محصول با کیفیت از انبار خارج میشود و هم در موقع خرید با بالاترین استاندارد خرید انجام میشود و خیلی به ندرت اشتباه انسانی در کار مشکل ایجاد میکند.

 

اپلیکیشن های موبایل هم در سریع تر کردن این فرآیند نقش زیادی دارد و مدیران با استفاده از اپلیکیشن در هر زمان میتوانند بررسی و تایید خود را روی محصولات بر حسب آزمایشات و مستندات ارئه شده داشته باشند.

 

به منظور بیشینه استفاده از مزایای رقابتی و تولید منطبق با استانداردهای تعریف شده در صنایع با فناوری سطح بالا باید توجه ویژه بر کنترل کیفیت محصولات داشت و عوامل مؤثر بر فرایند کنترل کیفیت در این شرکتها براساس درجه اهمیت آن با تکنیکهای مهندسی اولویتبندی شود.

 

این سیستم با ثبت تمامی اطلاعات مربوط به آزمایشات کیفی مواد، فرایندهای مربوط به کنترل کیفیت را در سازمان تسهیل می‌کند. حدود مورد قبول، تجهیزات، شرایط و مشخصات کیفی هر آزمایش برای سیستم تعریف می‌شود آنگاه سیستم میزان انطباق مواد را با تعاریف از پیش تعیین شده  می‌سنجد. علاوه بر این کیفیت مواد در مراحل اولیه، حین تولید و پس از تولید به علت ارتباط فرایندی سیستم کنترل کیفیت با سیستم‌های انبار، خرید و تدارکات و تولید بررسی می‌شود.

 

این سیستم از قسمت­های اطلاعات پایه،تعریف مقادیر آزمایش،انجام آزمایش‌های و فرآیندهای کنترل کیفیت ،مجوز ارفاقی و گزارش کنترل کیفبت تشکیل شده است.

 

با استفاده از این نرم افزار مدیران کنترل کیفیت می‌توان کنترلی کامل، جامع، قابل پیگیری، و همچنین تکرار پذیر را به شیوه‌ای راحت برای اندازه‌گیری کیفیت داشته باشند. تجزیه و تحلیل‌ها و گزارش‌گیری‌ها دقیق و سریعی که نرم افزار مالی برآیند فراهم می‌کند باعث بالا رفتن میزان بهره‌وری و کارایی در گردش‌های کاری می‌شود.

 

که شامل موارد ذیل نیز میشود:

گروه بندی آزمایش ها

تخصیص آزمایش ها به کالاها

امکانات کامل کنترل کیفییت بخش های شیمی، هورمون شناسی، هماتولوژی، میکروب شناسی و سایر بخش های مربوطه

ارائه گزارش های متنوع بر اساس مقادیر

امکان ارائه گزارش های مد نظر مراکز مربوطه آزمایشگاه ها


مشوق‌های آگاهی کیفی دربین کارگران

مهمترین مزیت معرفی کنترل کیفیت به کارکنان این است که همه کارکنانی که در فرایند تولید فعالیت می‌کنند از اهمیت کیفیت محصول آگاه می‌شوند که این آگاهی جمعی، در دستیابی به محصول باکیفیت کمک کرده و در نهایت بهترین نوع آن محصول تولید میشود.

 

رضایت مشتریان سازمان

مصرف‌کننده‌ی نهایی برنده‌ی واقعی اِعمال کنترل کیفیت بر محصولات است چرا که درنهایت محصول باکیفیت به دست او می‌رسد و محصول باکیفیت نیز موجب رضایت خاطر مشتری می‌شود.

 

کاهش هزینه‌های تولید

با اعمال بازرسی و کنترل‌های موثر درطول فرایند تولید، شاهد آن خواهیم بود که هزینه‌های تولید به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابند. کنترل کیفیت، محصولات بی‌کیفیت و ضایعات را بررسی می‌کند و با اجتناب از تکرار اشتباهات، باعث کاهش هزینه‌ی تولید می‌شود

 

استفاده‌ی بهینه از منابع

کنترل کیفیت تضمین‌کننده‌ی استفاده‌ی بهینه از منابع است؛ که همین امر باعث به حداقل رساندن ضایعات و ناکارآمدی در هر زمینه‌ای می‌شود

 

کاهش هزینه‌های بازرسی

کنترل کیفیت از بعد اقتصادی نیز به مجموعه کمک می‌کند؛ چرا که باعث کاهش هزینه‌های بازرسی می‌شود

 

افزایش حسن‌نیت

کنترل کیفیت منجر به افزایش کیفیت محصولات و برآورده ساختن نیازهای مشتریان می‌شود که همین امر به جلب اعتماد آنها نسبت به شرکت و اثبات حسن‌نیت شرکت می‌شود. مشتری که دغدغه‌ی کیفیت محصول را دارد، باعث افزایش هزینه‌های بازار برای شرکت می‌شود

 

افزایش روحیه‌ی کارکنان

یک سیستم کنترل کیفیت موثر و کارآمد موجب افزایش روحیه‌ی همبستگی کارکنان شرکت می‌شود چرا که آنها همواره این دغدغه را دارند که محصول باکیفیت‌تری تولید شود.

 

بهبود روابط بین کارمند و کارفرما

کنترل کیفیت موجب ایجاد جوی صمیمی بین مدیریت و کارکنان می‌شود که به درک بهتر آنها از هم کمک می‌کند

 

بهبود تکنیک‌ها و روش‌های تولید

با تامین فنی و مهندسی داده‌های محصول و کنترل فرایند تولید، می‌توان از طریق کنترل کیفیت به روش‌های مفیدی برای تولید محصول باکیفیت دست یافت.

 

تسهیل قیمت گذاری

با معرفی معیارهای کنترل کیفیت، محصولات مشابه با همان کیفیت ساخته خواهند شد که این امر به حل مشکل قیمت‌گذاری کمک می‌کند. چرا که قیمتی استاندارد برای محصولی باکیفیت به قیمت‌گذاری دیگر محصولات مشابه در بازار کمک می‌کند

 

فروش بیشتر

درواقع کنترل کیفیت، تولید محصولات باکیفیت را تضمین می‌کند، که به‌طور طبیعی منجر به جذب مشتریان بیشتر و درنتیجه افزایش فروش می‌شود. عرضه‌ی محصول باکیفیت به حفظ مشتریان فعلی و افزایش تقاضای جدید برای محصولات کمک می‌کند. به‌طور کلی می‌توان گفت، کنترل کیفیت ابزاری قدرتمند است که به بسط بازار داخلی و خارجی شرکت کمک می‌کند


کنترل کیفیت